✿•*¨`*•. (¯`v´¯) .•*¨`*•✿ ♥✿•*¨`*•. (¯`v´¯) .•*¨`*•✿ ♥

«•´`•.(*•.¸ Karadenizin Sesi, Düzeyli Sohbetin Adresi ¸.•*).•´`•»
Zaman: 23 Eyl 2019, 08:37

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 07:17 
Çevrimdışı
Tüm Generel
Tüm Generel
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 16 Haz 2013, 12:02
Mesajlar: 1216
Hz. Yûsuf Kurân'da adı geçen peygamberlerden birisi olup, Yakup Peygamberin oğludur. Soyu Hz. İbrahim'e kadar varır.

Kur'ân-ı Kerîm'de kendi adını taşıyan bir sûre vardır. Tamamı 111 âyet olan bu sûrenin 98 âyeti Hz. Yûsuf'tan bahseder. Bu âyetlerde anlatıldığına göre Hz. Yûsuf'un hayat hikâyesi özetle şöyledir:

Hz. Yûsuf'un on bir tane erkek kardeşi vardı. Hz. Yûsuf çok yakışıklı ve son derece zekî idi. Babaları Hz. Yakup, güzel huylu olmasından dolayı Hz. Yûsuf'u çok seviyordu. Bu sevgiyi ağabeyleri kıskanıyorlardı.

Yûsuf (a.s) bir gece rüyasında on bir yıldızın, Güneş ve Ay’ın kendisine secde ettiklerini gördü. Bu rüyayı babasına anlattı. Babası rüyanın, Hz. Yûsuf'un büyük ve erdemli biri olacağına işaret olduğunu anladı ve Yûsuf'a rüyasını ağabeylerine anlatmamasını tembihledi. Ancak, ağabeyleri bundan haberdar oldular ve Yûsuf'u gizlice öldürüp bir yere atmayı plânladılar., Gezip eğlenmek bahanesiyle babalarından izin alarak Yûsuf'u alıp kırlara götürdüler. Onu öldürmeye elleri varmayıp, bir kuyuya attılar, gömleğini da kana bulayarak, "Yûsuf'u kurt kaptı" diye babalarına yalan söylediler.

Kuyunun yanından geçmekten olan bir kervan Yûsuf'u buldu ve köle olarak satmak üzere alıp, Mısır'a götürdüler. Orada düşük fiyatla onu soylu birine sattılar.

Yusuf burada büyüdü, yakışıklı, güçlü, kuvvetli bir delikanlı oldu. O kadar dikkat çekiciydi ki, efendisinin hanımı Yûsuf'a aşık olmuştu. Onun da kendisine karşılık vermesini istedi. Yûsuf (a.s) bunu kabul etmeyince, ona iftira edip kocasına şikayet etti ve hapse attırdı.

Hz. Yûsuf senelerce hapiste kaldı. Orada hükümdarın şarapçısı ve aşçısı ile tanıştı. Onlar gördükleri rüyaları Hz. Yusuf’a anlattılar. O, rüyaların yorumunu yaparak, birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini, diğerinin ise öldüreceğini söyledi. Sonunda dediği çıktı. Hz. Yûsuf, kurtulana, kendisini efendisine hatırlatmasını istedi. Ama o zindandan kurtulduktan sonra Hz. Yusuf’u unuttu.

Hükümdar bir gece rüyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak gördü. Bu rüyanın yorumunu yaptırmak istedi. Fakat hiç kimse bu rüyayı yorumlayamadı. Bu arada zindandaki adam Hz. Yusuf’u hatırladı. Efendisine durumu anlatarak onu zindandan çıkarttı. Hz. Yûsuf rüyayı yorumlayarak, yedi sene bolluk olacağını, peşinden gelen yedi senenin ise kıtlıkla geçeceğini söyledi. Bunun üzerine hükümdar, Hz. Yûsuf'u maliye bakanlığına getirdi. Yûsuf (a.s) bolluk yıllarında bütün ambarları buğdayla doldurttu; kıtlık yılları gelince oradan halka dağıtmaya başladı.
Kıtlık, Hz. Yûsuf un babasının memleketi olan Ken'an diyarını da vurmuştu. Yûsuf (a.s)'un kardeşleri de buğday almak için iki kez Ken'an ilinden Mısır'a geldi. Hz. Yusuf onları tanımıştı, ama onlar Yusuf’u (a.s) tanımamışlardı. Sonunda Yûsuf (a.s) onu kuyuya atan kardeşlerine kendini tanıtınca onlar hayretler içinde kaldılar. Büyük utanç duydular. Ama Hz. Yusuf onları affederek, babası, annesi ve kardeşlerinin tamamını Mısır'a davet etti.

Ailesi Mısır'a vardığında Yûsuf (a.s) anne ve babasını tahta oturttu; diğer on bir kardeşi ise Hz. Yûsuf'un önünde saygıyla eğildiler. O zaman Yûsuf (a.s); "Babacığım, işte bu vaktiyle gördüğüm rüyanın gerçekleşmesidir. Rabbim onu gerçekleştirdi. Şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozmuştu. Beni hapisten çıkaran, sizi çölden getiren Rabbim, bana pek çok iyiliklerde bulundu. Doğrusu Rabbim, dilediğine lütufkârdır. O şüphesiz, bilendir, hâkimdir" dedi. Bu şekilde İsrailoğulları, Filistin'den Mısır'a gelip yerleşmiş oldu.

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye